Klamárium


OČNÍ RIVALITA
Optické klamy
Co se stane, když uvidíme každým okem něco jiného? Jedno oko sleduje kamarádovu tvář či obrázek princezny před sebou, druhé bílé plátno. Jak si s tím naše vnímání poradí?

Každé oko vysílá do mozku samostatnou informaci, zde se tyto dvě informace zpracovávají do jedné binokulární. Situaci, kdy každé oko vysílá do mozku zcela odlišný obraz, nazýváme binokulární rivalita.

Pokud dojde k binokulární rivalitě a my z každého oka obdržíme jinou obrazovou informaci, vybírá si náš mozek do výsledného obrazu tu, která je pro nás důležitější a zajímavější. Řídí se přitom preferencemi naší pozornosti, kdy upřednostňujeme obličeje před jednolitým pozadím a pohyblivé předměty před nehybnými. Máme-li tedy na výběr mezi bílým plátnem a lidskou tváří, uvidíme tvář a plátna si za chvíli přestaneme být vědomi. Ve chvíli, kdy však zamáváme před plátnem rukou, pohyb přitáhne naši pozornost a naopak obraz tváře, který se delší dobu nemění, zcela nebo částečně zmizí. Role pozornosti je zde tedy klíčová. V případě, že bychom viděli každým okem jiný obraz, oba však pro náš mozek stejně zajímavé, neuvidíme tyto obrazy překryté, ale budou se navzájem střídat.

Protože může zmizet pouze část tváře a zůstanou tak jen oči nebo třeba jen ústa, byl tento jev pojmenován jako Iluze kočky Šklíby (Cheshire Cat Illusion) jakožto odkaz na postavu kočky ze známého díla Alenka v říši divů od Lewise Carolla. Iluzi takto označili její autoři Sally Duensing a Bob Miller ze sanfranciského muzea Exploratorium.

Iluzi kočky Šklíby si můžeme zjednodušeně vyzkoušet i doma. Stačí k tomu zrcátko, bílá stěna a obrázek tváře. Ke stěně si stoupneme pravým bokem. Okraj zrcátka přiložíme levou rukou na nos podél svislé osy našeho obličeje a nasměrujeme tak, aby v něm naše pravé oko vidělo pouze bílou stěnu. Levým okem se budeme dívat před sebe na obrázek tváře. Pak už stačí po chvíli zamávat rukou před bílou stěnou a iluze kočky Šklíby je na světě.

/ Duensing, S. & Miller, B. (1979). The Cheshire Cat effect. Perception, 8, 269–273. /