STEREOGRAFICKÉ OBRÁZKY
Mít dvě oči sledující svět každé z trochu jiné perspektivy přináší kromě praktického užitku (viz Výhoda dvou očí) i některé další zajímavé výhody. Jednou z nich je možnost uměle navodit iluzivní vjem prostoru při sledování patřičně upravených obrázků či fotografií. Takto zprostředkovaný vjem je přitom daleko přesvědčivější, plastičtější, živější než při použití jiných technik a postupů (paralaxy pohybu u animovaných filmů a perspektivy u malířských děl).
Existuje řada způsobů, jak prostorový efekt prostřednictvím binokulárního vidění vyvolat. Na výstavě se s některými z nich můžeme seznámit. Společným znakem těchto technik je to, že sledujeme dva pozičně posunuté obrazy, každý jedním okem. Levé oko vidí jiný obraz a pravé oko vidí jiný obraz.
Tímto pozičním posunem a oddělením obrazů je zajištěno, že v oku se zobrazují a mozek zpracovává dva obrazy od sebe stejně odlišné, jako se liší při zobrazení a zpracování podnětu reálně prostorového. Jinými slovy, plošné fotografie a obrázky jsou zpracovávány stejně jako plastická skutečnost. V mysli jsou oba obrazy sloučeny a vyhodnocen rozdíl mezi nimi, což zajistí jejich trojrozměrný vjem.
Jediný vážnější problém, s nímž se náš mozek přitom musí vypořádat, představuje nesouhlasná informace z aktivity svalů oka (napětí v okohybných svalech a napětí ve svalech řasnatého tělíska), která naznačuje, že se skutečně díváme na plochý obraz.
Jednotlivé typy stereografických obrázků se liší podle toho, zda jsou podnětem dva oddělené obrázky, nebo obrázek jeden, v němž se oba nestejné výjevy překrývají, a také zda k jejich vnímání postačují oči, nebo je potřeba využít nějaké speciální pomůcky (brýle, prohlížečka apod.).
Už v 19. století mají svůj původ stereoskopické obrázky (dvě posunuté fotografie umístěné vedle sebe a vložené do nástavce s přepážkou) a anaglyfické obrázky (dvě fotografie umístěné přes sebe a barevně upravené odstraněním barev odpovídajících dlouhým vlnovým délkám a středním a krátkým vlnovým délkám). Novějšího data jsou pak lentikulární obrázky, autostereogram, holografická projekce, techniky využívající zatmívací a polarizační brýle a řada dalších.